Filmowanie z powietrza – czyli dron w filmie ślubnym

Temat filmowania z drona podczas ślubu należy rozbić na kilka aspektów. ASPEKT TWÓRCZY-czyli efektowne ujęcia z lotu ptaka, ASPEKT TECHNICZNY-czyli gdzie warto takie ujęcia wykonać, ASPEKT PRZEPISOWY- ograniczenia i przepisy do jakich musimy się dostosować.
Ale pierw kilka miłych spostrzeżeń z mojej strony jako operatora drona. Na samym początku zaznaczę że posiadam licencję oraz wszystkie niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do obsługi drona, (fachowo – operator bezzałogowego statku powietrznego) Obsługa i sterowanie dronem powietrznym daje mi niesamowitą radość i poszerza możliwości zarówno w filmie jak i w fotografii lotniczej. Wracając do wcześniej poruszonych aspektów, przedstawię w kilku słowach każdy z nich.

ASPEKT TWÓRCZY – tutaj zaznaczę zdecydowanie że drony filmowe pozwalają na wprowadzenie do filmu ujęć o jakich kiedyś zwykły zjadacz chleba mógł tylko pomarzyć. Ujęcia z powietrza są tak ujmujące że czasami człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić tego przed samym filmowaniem, lecz dopiero obserwując widok podczas lotu zaczyna myśleć twórczo widząc otaczający go widok z powietrza. Jestem wielkim zwolennikiem wprowadzania w filmach ślubnych ujęć z powietrza zarówno podczas sesji plenerowych ale także podczas samego dnia ślubu. Ujęcia uzyskane w taki sposób wniosą do filmu ślubnego niepowtarzalny nastrój oraz widoki z powietrza które niejednokrotnie wstrzymują oddech w piersiach i tworzą podniosłą atmosferę ujęć filmowych. ASPEKT TECHNICZNY – jak już wcześniej pisałem jestem entuzjastom i wielkim zwolennikiem wykorzystania dronów w filmie, ale wielokrotnie również odradzam kręcenie z powietrza, ktoś zapyta dlaczego. Odpowiem bardzo prosto, aby ujęcia były afektowne i zapierały dech w piersiach muszą być do tego spełnione warunki, czyli samo usytuowanie miejsca musi być odpowiednie, jeżeli jest to dom weselny lub kościół, dobrze by było aby bezpośrednio z nim nie sąsiadowały obiekty które swoją architekturą zaburzają estetykę ujęcia filmowego np. śmietniki, sklepy, stacje benzynowe itp. Natomiast jeżeli chodzi o kręcenie z powietrza teledysków ślubnych z sesji plenerowych to bardzo istotną sprawą jest odpowiednie wybranie miejsca do realizacji sesji plenerowej. Najlepiej gdy jest to miejsce niezakłócone żadną zbędną architekturą wolne od ludzi z bardzo szeroką panoramą, mam na myśli panoramy gór, nadmorskie plaże, klimaty pustynne itp. ASPEKT PRZEPISOWY – w tej sytuacji nie ma dowolnych interpretacji trzeba się ściśle dostosować do przepisów prawa lotniczego i uzyskania zezwolenia na lot w danym terminie i w wyznaczonych godzinach. Istnieją miejsca i sytuacje gdzie takie loty dronem są całkowicie zakazane lub wiąże się to z ograniczeniami. Więc klient, w tym wypadku Para Młoda musi być o tym poinformowana i musi zdawać sobie sprawę że może nastąpić sytuacja uniemożliwiająca lot.